خردمندان

لَقَدْ کَانَ فِی قَصَصِهِمْ عِبْرَةٌ لِّأُولِی الْأَلْبَابِ

خردمندان

لَقَدْ کَانَ فِی قَصَصِهِمْ عِبْرَةٌ لِّأُولِی الْأَلْبَابِ

خردمندان

با افزایش کاربران شبکه های اجتماعی و کم توحهی به وبلاگ ها بنده نیز در شبکه اجتماعی instagram با یوزر"aliasgharrezae" فعالیت دارم و کمتر در وبلاگ شخصی مطلبی نشر خواهم داد
یا علی

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات

۹ مطلب در ارديبهشت ۱۳۸۹ ثبت شده است

در آیه 19 تا 22 سوره الرحمن مى‏خوانیم: مرج البرحین یلتقیان - بینهما برزخ لایبغیان - فباى آلاء ربکما تکذبان - یخرج منهما اللؤلؤو المرجان: «خداوند دو دریا را در کنار هم قرار داد و در حالى که با هم تماس دارند، در میان آن دو برزخى است که یکى بر دیگرى غلبه نمى‏کند پس کدامین نعمتهاى پروردگارتان را انکار مى‏کنید از آن دو دریا لؤلؤ ومرجان خارج مى‏شود.

در تفسیر این آیه، سخن بسیار گفته‏اند، و در تفسیر نمونه بحث‏هاى فراوانى در این زمینه آورده‏ایم گاه گفته شده است: منظور از دو دریا، دو دریاى آب شیرین و شور است، که در بسیارى از مناطق در کناز هم هستند بى آنکه با هم مخلوط گردند، و این منظره در تمام مناطقى که رودخانه‏هاى آب شیرین به دریا مى‏ریزد به خوبى دیده مى‏شود   

۹ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۶ ارديبهشت ۸۹ ، ۲۳:۱۲
دیگه مهم نیس

مکاتبات یک شهید با جوانی در آلمان

مارتین! ما خواهان صلحیم اما...

نگاهی
 
کوتاه به زندگی و اندیشه ‌های شهید محمد علی احصایی

خواهرش درخواب دید که آسمان، تاریک و ظلمانی است و به یک باره، نوری سینه ظلمت را شکافت و او صلوات فرستاد. همین که از خواب برخاست، به او گفتند: محمد علی، متولد شده است.   در ادامه ...

مکاتبات یک شهید با جوانی در آلمان

 

۲ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ ارديبهشت ۸۹ ، ۲۳:۱۳
دیگه مهم نیس

جا نمانید! قطاری که به بهشت می‌رود

اسباب ورود به بهشت از نگاه قرآن

واگن اول: ایمان و کار نیک

چطور با قطار سفر کنیم؟

به ایستگاه قطار بهشت خوش آمده‌اید!

این قطار 13 واگنی شما را و هر که بیاید را به بهشت می‌برد. معطل نکنید در بهشت همه چیز هست، هیچ نیاز به پول و چک پول و کارت عابر بانک و اینها نیست. فقط کافیست بلیط تهیه کنید.   در ادامه ...

در این مجموعه بلیط هر یک از واگنهای را برای شما بیان خواهیم کرد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ ارديبهشت ۸۹ ، ۲۳:۱۲
دیگه مهم نیس

نقش تمرین در مسایل اخلاقی

تمرین اخلاق

تمرین های عادی، تنها از یک نظر کار سخت را آسان می کند و آن، عادت کردن است؛ امّا تمرین های معنوی، از دو جهت کار سخت را آسان می کند: یکی اعتیاد و دیگری درون بینی.     در ادامه بخوانید...

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ ارديبهشت ۸۹ ، ۲۳:۰۹
دیگه مهم نیس

(درنگی بر "رساله حقوق" امام سجاد علیه السلام)

رساله الحقوق امام سجاد

اشاره:

نمی دانم تا به حال نام "رساله الحقوق" امام سجاد علیه السلام را شنیده اید یا نه؟

این میراث علمی ماندگار، افزون بر "صحیفه سجادیه"، یکی دیگر از مکتوبات گران سنگی است که از سرچشمه وجود فیاض آن امام به حق ناطق جوشیده است.

این رساله مختصر در حقیقت درسنامه ای اخلاقی است که ترسیم کننده یک سلسله خط و مشی های رفتاری در حوزه تعاملات فردی و اجتماعی است.

آن امام همام در این منشور جاوید، پنجاه و یک حق الهی را در هفت دسته بر می شمارد:

اول: حق خداوند ،

دوم: حق نفس و اعضای بدن،

سوم: حق افعال عبادی ،

چهارم: حق سائسان و رعایا،

پنجم: حقوق خویشاوندان،

ششم: حقوق برخی اصناف اجتماعی،

هفتم: حق مالی.

در اینجا مراد از حق، احکام و وظایفی است که از سوی خداوند نسبت به اصناف مختلف بر انسان جعل شده است. این حقوق منحصر به وظایف الزامی مؤمن نیست و شامل احکام استحبابی نیز می شود. به علاوه این حقوق منحصر به احکامی نیست که نقض آنها معصیت (مستوجب مجازات اخروی) محسوب شود یا موجب اجرای مجازات دنیوی (حد و تعزیر شرعی) گردد، بلکه رساله حقوق در بردارنده وظایف اخلاقی یک مؤمن است.                             در ادامه بخوانید ...

 

۱ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ ارديبهشت ۸۹ ، ۲۳:۰۷
دیگه مهم نیس

اگر در طبیعت گم شدید...

اگر در طبیعت گم شدید...

اگر در طبیعت گم شدید یا احساس کردید که از راه درست منحرف شده اید و یا حتی در وسط بوته زاری گیر افتادید، خود را نبازید! ابتدا سعی کنید بر ترس و اضطراب و احساس دلتنگی و تنهایی خود مسلط شوید و بعد هم یکی یکی این نکات را به یاد آورید و انجام دهید:                 در ادامه ....

 

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ ارديبهشت ۸۹ ، ۲۳:۰۴
دیگه مهم نیس

فناوری دیجیتال

 

لامپ گربه‌ترسان

از در خانه بیرون آمده‌اید و تاریکی کوچه شما را می‌ترساند؟ حرکت جنبنده‌ای را احساس می‌کنید ولی آن‌را نمی‌بینید؟ حالا دیگر با تهیه لامپ LED بی‌سیم که با یک باتری می‌تواند تا 150برابر لامپ‌های معمولی روشن باشد، می‌توانید تمام حرکات را حس کنید و جلوی خانه‌تان را ببینید!

فناوری دیجیتال

بقیه ی مطلب را در ادامه ی بخوانید ...

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ ارديبهشت ۸۹ ، ۲۲:۵۷
دیگه مهم نیس

ربات ذهن خوان سال 2020

به نقل از ( Tokyo (AFP دانشمندان ژاپنی برنامه خود را تا سال 2020 عنوان نمودند که طرح ساخت رباتی را دارند که توانایی خواندن ذهن را داراست و می تواند تنها توسط ذهن کنترل شود .

ربات  robotic , robot

محققان ژاپنی امیدوارند تا در دهه آینده این محصول را وارد بازار کننداین خبر روز سه شنبه گذشته منتشر گردید. در ادامه بخوانید ....

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ ارديبهشت ۸۹ ، ۲۲:۵۳
دیگه مهم نیس

دست دادن فیزیکی از راه اینترنت میسر شد!

گروهی از پژوهشگران چینی ابزار ویژه‌ای را توسعه دادند که به کاربران اجازه می‌دهد از طریق اینترنت به صورت فیزیکی با یکدیگر دست دهند.

 

دست دادن از طریق اینترنت

به گزارش خبرگزاری مهر، امروزه از طریق نرم افزارهایی چون اسکایپ می‌توان به صورت صوتی و تصویری و با کمترین هزینه با دوستان و آشنایانی که در کشورهای دور زندگی می‌کنند تماس گرفت.

اکنون دانشمندان دانشگاه هنگ کنگ در چین دستگاهی را ایجاد کرده‌اند که امکان دست دادن از راه دور و از طریق اینترنت را فراهم می‌کند. این دستگاه از یک گونه مچ بند که به ضربان نبض متصل می‌شود (برای فرستنده) و یک دست روباتیک (برای گیرنده) تشکیل شده است.

این مچ بند یک الکترومیوگراف است که ضربان ساخته شده از ماهیچه‌ها را تجزیه می‌کند. این پالسها توسط یک برنامه پیشرفته به صورت یک سری از داده‌ها پردازش شده و از راه اینترنت ارسال می‌شوند. سپس دست مصنوعی کاربر گیرنده این اطلاعات را دریافت کرده و آنها را به دست دادن فیزیکی تبدیل می‌کند.

ایده پردازان این دستگاه در این خصوص توضیح دادند: دست روباتیک می‌تواند تقریبا به صورت فوری حرکات اصلی دست انسان را تقلید کند و با کاربر دست دهد.

براساس گزارش تلگراف، امکان ارسال دست دادن فشرده و یا ضعیف و یا درست کردن علامت OK به معنی تأیید و یا V به معنی پیروزی و آشتی با انگشتان دست و سپس فرستادن آنها از طریق اینترنت بر روی دست روباتیک وجود دارد.

این اندام مصنوعی کنترل از راه اینترنت می‌تواند به عنوان یک اسباب بازی از کریسمس آینده به قیمت 74 یورو وارد بازار شود.

مهمترین مشکل در توسعه این دستگاه این است که دست انسان دارای آزادی حرکت بسیار بالاتر از حرکت دست روباتیک است. به منظور کاهش این مشکل می‌توان تعداد حرکات حاضر در دست مصنوعی را افزایش دهد.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۷ ارديبهشت ۸۹ ، ۲۲:۴۲
دیگه مهم نیس